Warsztaty urbanistyczne i projektowe w Bytyniu 9-16.09.2022

przez Urbano W Poradnik urbanistyczny

27

sie
2022
image_pdfimage_print

2022 B Y T Y Ń | jezioro, lasy, gaje i zarośla 14km na N od Buku

Bytyń, wieś nad jeziorem Rościągniewice (obecnie jezioro Bytyńskie) wzmiankowana w źródłach w 1322 roku, jako własność Drogosławica, kanclerza Królestwa Polskiego i kasztelana międzyrzeckiego, w latach 1447-1537 występowała w dokumentach jako miasto, położna 29 km od centrum Poznania, 18 minut jazdy samochodem drogą krajową DK92 w kierunku na Berlin.

@BytynStory

1322 Bitino | 1327 Bithin | 1386 Bytim | 1418 Byttyn | 1426 Pithin | 1427 Beathania | 1580 Bithin | 1789 Bytyn | 1885 Biten | 1939 Bytyn | 1943 Bütyn | 1945 Bytyń

1383 Fortalitium Bithin (Fortalicja), niewielka budowla posiadająca cechy obronne, także turris, jako obiekt przejściowy pomiędzy wieżą mieszkalna a dworem obronnym.
1389 Bytim Castrum Romanum, zamek – rzymski warowny obóz wojskowy budowany zgodnie z planem – w pobliżu akwenów, lasów, umożliwiający szybkie rozwiniecie szyków.
1424 Bythin otrzymał prawa miejskie (oppidum).
1447 Miasto Bythin, gdzie powstał kościół parafialny (fundowany w 1510 w dek. Wronki), wiatrak i mały młyn, kocioł do palenia gorzałki, karczma, zakład kowalski
1458 Miasto Bythin wystawiło 1 pieszego na odsiecz wojenną do oblężonego Malborka.
1580 Wieś Szlachecka Bithin, następuje istotny rozwój gospodarczy majątku.
1787 w Bytyniu urodził się Andrzej Niegolewski, bohatera kampanii hiszpańskiej.
1806 w Bytyniu Król Włoch, Protektor Związku Reńskiego, Zwierzchnik Księstwa Warszawskiego Napoleon I Bonaparte, Cesarz Francuzów i głowa Cesarstwa Francuskiego, spotyka się w lokalnej karczmie właśnie w Bytyniu z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim twórcą Legionów Polskich we Włoszech, inicjatorem powstania wielkopolskiego w roku 1806.
1873 w Bytyniu odnaleziono skarb – parę miedzianych wołków z miedzi wraz z czterema siekierami. Można je dzisiaj zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Zbiory stanowią unikatowy zabytek archeologiczny.
1885 Biten posiadał już 9 domów i 64 mieszkańców.
1890 GORZELNIA Bithin, powstaje zakład przemysłowy @Bithin Distillery, w którym przeprowadza się destylację – parowanie oraz skraplanie składników mieszaniny gorzelnianej.
1902 majątek Bytyń Heleny Gąsiorowskiej funduje za 2.000.000 marek szpital ortopedyczny w Poznaniu przy ulicy Kolejowej i Alejowej (Gąsiorowskich) – pierwszą taką placówkę ortopedii w Polsce.
1926 majątek Bytyń wraz z folwarkiem Witkowice obejmował 2146 ha, posiadał gorzelnię @BithinDistillery, krochmalnię oraz tartak, młyn parowy oraz kolej polową o długości 10 km. Do urzędu skarbowego wykazywano w tamtym czasie 7811,93 talarów czystego dochodu rocznie.
1946 majątek Bytyń został zagrabiony i rozparcelowany przez Skarb Państwa Polskiego.
1990 pałac Bytyń przechodzi w ręce prywatne, a 2 roku 2000 zostaje odrestaurowany.

2022 URBANO SUMMER PLANNING CAMP 1890 BITHIN DISTILLERY

Niniejszym mamy przyjemność ogłosić o zbliżającym się wydarzeniu. Warsztaty urbanistyczne i projektowe w Bytyniu zostaną zorganizowane w ramach praktyk studenckich pracowni URBANO. Zajęcia projektowe realizowane na terenie obiektu starej gorzelni w Bytyniu w dniach 02-09.09.2022 nad jeziorem Bytyńskim także w ramach projektu dydaktycznego UFO | Dr Urbano Rafał Gorączniak Foundation of Opportunities for Development (www.drufo.pl) odbędą się w plenerze. Prace będą nadzorowane przez Biuro Dokumentacji projektów deweloperskich URBANO, Kancelarię urbanistyczno – prawną URBANO oraz przez pracowników firm deweloperskich z grupy URBANO (www.urbano.pl). Warsztaty są bezpłatne.

2022 URBANO Planning Team Summer Camp at Bithin Distillery

  • Zapoznanie się z terenem inwestycji,
  • Burza mózgów,
  • Koncepcje zagospodarowania terenu,
  • Koncepcje rewitalizacji i zmiany funkcji obiektu,
  • Koncepcje fazowania realizacji inwestycji,
  • Warsztaty grupowe (piszemy wniosek o wydanie warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego, które zostanie opracowane w poszczególnych zespołach),
  • Studenci: architektury, gospodarki przestrzennej, geografii, geodezji, kształtowania i ochrony środowiska, architektury krajowbrazu i kierunków pokrewnych,
  • Program praktyk dostępny mailowo po zgłoszeniu kandydata na praktyki,
  • Zapisy na praktyki mailowo, informacje wyłącznie telefonicznie,
  • Zakwaterowanie i wyżywienie (zawarte w programie praktyk).

IDEA / PLAN / PROGRAM

Budynek starej gorzelni o powierzchni użytkowej około 1.800 m.kw zostanie odrestaurowany. Budynek posiada karę zabytku.

Wstępne założenia do projektowania:
Na  działce z istniejącym obiektem (pt=0,7 ha): hotel, restauracja, kawiarnia, SPA, winiarnia, piwiarnia, beach bar, marina, strefa ciszy, produkcja piwa i wina, palarnia kawy, strefa odnowy biologicznej. Na sąsiedniej działce budowlanej (pt=0,5 ha):  zamierzenie inwestycje dotyczy budowy budynku zamieszkania zbiorowego. Brak mpzp.

Kontakt do organizatora kampusu

dr Urbano Rafał Gorączniak | BIURO Projektów Deweloperskich URBANO | URBANO Kancelaria Urbanistyczno Prawna | T.+48781URBANO | urbano@urbano.com | www.urbano.pl | Urbano Inwestycje Sp. z o.o. www.DEWELOPER.biz | Stacja Urbano Poznań, ul. Wawrzyniaka 19, 60-506 Poznań

Urbano Inwestycje sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, 60-506 Poznań, ul. Wawrzyniaka 19 wpisana do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000272434, NIP 7811799495, REGON 300554002. Wysokość kapitału zakładowego Spółki: 599 000,00 zł. Fundacja UFO | DR URBANO RAFAŁ GORĄCZNIAK FOUNDATION of OPPORTUNITIES for DEVELOPMENT adres: Willa Urbano, Piątkowska 41A 60-648 Poznań

KONSULTACJE Z KONSTRUKTOREM: (PL) Inż. Jerzy Mikołajski, (ENG) BEng. Isaac Agbamu
KOSULTACJE PRAWNE: URBANO.pl
PATRONAT MEDIALNY: www.Poznanskie-Nieruchomosci.pl www.poPRAWNY.pl GAZETA DEWELOPERSKA

 

Sponsorzy:

PALARNIA KAWY KAHAWA | KAHAWA KAWA i KSIĄŻKA | www.kahawa.pl
Kawiarnia oferująca kawę sprowadzaną z niewielkich plantacji i wypalaną na miejscu oraz serwująca śniadania w Poznaniu. Sprzedaż kawy w kanale detalicznym wraz z dostawą. Firma poleca ciekawy wybór książek.

TRIO Sp. z o.o. | www.triotech.pl
Projektowanie i instalowanie kompletnych linii dla realizacji procesów przetwórstwa spożywczego. Specjalizacja: Projekty i budowa instalacji browarów rzemieślniczych.

LK INWEST | LK INWEST GROUP | www.lkinwest.eu
Generalny wykonawca inwestycji budowlanych. Budowa obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych.

Technologie paneli solarnych, Fotowoltaiczna farma, Domy +energetyczne
*Poszukujemy Sponsora i Konsultanta tej branży

Poznaj wyjątkowy Bytyń, tylko 20 minut jazdy samochodem z Poznania

PAŁAC BYTYŃ, zespół pałacowo-parkowy z klasycystycznym dworem powstałym w 1785 roku. Dwukrotnie rozbudowywany, Wokół pałacu rozpościera się park o powierzchni 11,1 ha ze starym drzewostanem, założony w 2 połowie XVIII wieku w stylu „włoskim”, później przekształcony w krajobrazowy. W pobliżu pałacu stoi piętrowa oficyna neorenesansowa z końca XIX wieku i zabudowania folwarczne, m.in. wieża ciśnień, z początku XX wieku.

PARK BYTYŃ, ogród o powierzchni 11,1 ha przeznaczony do uprawy roślin z wykopaną centralnie studnią, podzielony symetrycznie na cztery kwatery, obsadzony ziołami i kwiatami, całość porośnięta wokół drzewami owocowymi (pigwa, jabłoń, wiśnia). W centralnej części ogrodu szpalery grabów i lipowe altany skrywające budynek lodowni, inspekta (przyśpiesznik) oraz wyeksponowaną oranżerię. Wcześniej także posiadający „giardino segreto” – wydzielony pawilon lub skwerek z wyjątkowymi roślinami ozdobnymi , do którego dostęp mieli tylko właściciele pałacu poprzez znajdującą się w alkierzu klatkę schodową. Wtórnie przeprojektowany jako pałacowy park krajobrazowy, położony nad jeziorem, pierwotnie założony jako włoski z wzniesieniem opisanym jako „Lager” (obóz)

KOŚCIÓŁ BYTYŃ, późnogotycki obiekt sakralny, zbudowany w 1534 roku, przebudowywany i powiększony o kaplicę i kruchtę w 1906, Wewnątrz kościoła w neobarokowym ołtarzu głównym znajduje się późnorenesansowy obraz Matki Boskiej z ok. 1630 roku.

W pobliżu Bytynia znajdują się liczne rezerwaty: Brzęki przy Starej Gajówce, Bytyńskie Brzęki i Huby Grzebieniskie. Do rezerwatów można dotrzeć z zielonego szlaku pieszego Bytyń – Duszniki. W sąsiedztwie wyznaczono także popularną ścieżkę dydaktyczną od pobliskiej leśniczówki.

LAS BYTYŃSKI, zwarty kompleks fory leśny zlokalizowany 33 km na zachód od Poznania, w większości na terenie gminy Kaźmierz, a południowe skraje na terenie gminy Duszniki, pomiędzy wsiami Bytyń-Grzebienisko-Mieściska-Wilczyna (powiat szamotulski, Nadleśnictwo Pniewy) z licznymi mokradłami śródleśnymi zamieszkujący przez ciekawe ornitologiczne okazy fauny z ciekawą geografią roślin.

REZERWAT BYTYŃSKIE BRZĘKI, rezerwat florystyczny, rezerwat przyrody położony w gminie Kaźmierz w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim, w kompleksie Las Bytyński na południe od wsi Bytyń. Rezerwat utworzono w 1959 roku, obejmuje obszar 15,15 ha. Ochronie podlega las grądowy wraz z okazami jarzębu brekinii (inaczej nazywanego brzękiem). Drzewostan z udziałem sosny, modrzewia, dębu, brzozy i grabu w wieku 70–120 lat, zawiera 138 zinwentaryzowanych brzęków o wysokości do 24 metrów, pomnikowe dęby, a także wawrzynek wilczełyko i wiciokrzew pomorski.

REZERWAT HUBY GRZEBIENSKIE, florystyczny rezerwat przyrody położony w gminie Kaźmierz w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim, przy szosie Buk-Młodasko, na północ od wsi Grzebienisko, w kompleksie Las Bytyński.

REZERWAT DUSZNICZKI, leśny rezerwat przyrody położony w gminie Duszniki w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim, 3 km na wschód od wsi Duszniki. Rezerwat utworzono w roku 1958. Obejmuje on obszar 0,77 ha lasu dębowo-grabowego ze stanowiskami modrzewia polskiego (Larix polonica). W liczbie 15 okazów liczących po 120 lat, osiągających 32 metrów wysokości. „Duszniczki” są częścią większego kompleksu leśnego.

REZERWAT ORNITOLOGICZNY JEZIORA BYTYŃSKIEGO, Wyspy na Jeziorze Bytyńskim obejmują łacznie powierzchnię 31 ha. Rezerwat Ornitologiczny Jeziora Bytyńskiego utworzony został w 1980 roku i ma na celu ochronę lęgowisk: mewy śmieszki, łabędzia niemego, bąka oraz żerowisk: kaczkowatych, rybołowów, żurawia, bekasów, a także sów błotnych i batalionów. Na wyspach znajdują się cenne zbiorowiska roślinne w tym torfowiska i lasy łęgowe.

JEZIORO BYTŃSKIE, jezioro morenowe, zlewnia rzeki Samy na Pojezierzu Poznańskim w woj. wielkopolskim, w pow. szamotulskim, w gminie Kaźmierz wyróżniające się bogatą linią brzegową. Zatoki: południowa, wschodnia i zachodnia. W głównej części jeziora sześć wysp, na dwóch z nich znajdują się zabytki archeologiczne. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 317,5 ha. Zwierciadło wody Jeziora Bytyńskiego położone jest na wysokości 85,4 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,5 m, natomiast głębokość maksymalna 7,0 m. Badania wody przeprowadzone w roku 2000 roku zakwalifikowały akwen do III klasy czystości i III kategorii podatności na degradację.

GRĄDY BYTYŃSKIE, kompleks przyrodniczy posiada 900 ha terenów lasów porastających pagórki morenowe (110,4 m n.p.m.). W trenie dominuje sosna pospolita, we fragmentach występują użytki dębowo-grabowe, uzupełnione brzękami. Większość kompleksu objęta jest ochroną w ramach obszaru Natura 2000 – Grądy Bytyńskie. Las Bytyński jest cenny przyrodniczo z uwagi na występowanie na jego terenie wielu rzadkich roślin, w tym najobfitszego na terenie Wielkopolski stanowiska jarzębu brekinii. Wykryto tutaj m.in. takie gatunki jak: paprotnica krucha, cienistka trójkątna, goździk pyszny , rzęśl długoszyjkowa, mysiurek drobny, Helianthemum ovatum, rosiczka okrągłolistna, fiołek kosmaty, fiołek przedziwny, fiołek mokradłowy, wiązówka bulwkowa, poziomka twardawa, pięciornik biały, pięciornik skalny, pięciornik norweski, pięciornik siedmiolistkowy, koniczyna długokłosowa, wyka leśna, wyka kaszubska, wawrzynek wilczełyko, czartawa pospolita, bluszcz pospolity, gorysz siny, korzeniówka pospolita, miodunka wąskolistna, nawrot lekarski, naparstnica zwyczajna, łuskiewnik różowy, goryczka krzyżowa, przytulia wonna, marzanka barwierska, przytulia okrągłolistna, przytulia leśna, wiciokrzew pomorski, dzwonek boloński, krwawnik pospolity, łopian gajowy, lilia złotogłów, turzyca pagórkowa, turzyca sina, turzyca brzegowa, perłówka jednokwiatowa, stokłosa Benekena, kostrzewa różnolistna, wydmuchrzyca piaskowa, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, gnieźnik leśny, wolfia bezkorzeniowa, spirodela wielokorzeniowa.

Zostaw wiadomość